PORODIČNE ODGOVORNOSTI

This page was last updated on: 2024-03-02

Odsustvo oca

Zaposleni ima pravo na odsustvo sa rada uz kompenzaciju plate (plaćeno odsustvo) u slučaju odsustva roditelja i rođenja deteta. Trajanje plaćenog odsustva treba da se utvrdi putem kolektivnog ugovora i ugovora o zapošljavanju.

Izvor: §87 Zakona o radu, 2019

Odsustvo roditelja

Odsustvo roditelja je pravo za jednog od roditelja da koristi odsustvo sa rada zarad brige i odgoja deteta. Odsustvo roditelja može da se koristi 365 dana od rođenja deteta. Roditelj može da počne da radi i pre isteka roditeljskog odsustva ali ne pre isteka 45 dana od rođenja deteta. Međutim, u tim slučajevima, roditelj neće imati pravo da nastavi da koristi roditeljsko odsustvo. Osim toga, drugi roditelj će i dalje imati pravo da koristi preostali deo roditeljskog odsustva. Takođe, detetova majka ne može da prekine roditeljsko odsustvo pre nego što istekne 45 dana od rođenja deteta.

Zaposleni ima pravo na kompenzaciju plate u iznosu plate koju bi on/ona zaradio ako je on/ona na poslu u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom.

Izvor: §127 Zakona o radu, 2019

Fleksibilne radne opcije za roditelje / Bilans rada-života

Zaposleni ima pravo da odsustvuje sa posla uz kompenzaciju plate (plaćeno odsustvo) u slučaju ozbiljne bolesti člana porodice. Trajanje plaćenog odsustva treba da se utvrdi putem kolektivnog ugovora i ugovora o zapošljavanju. Pored toga, zaposleni ima pravo na plaćeno odsustvo za sedam radnih dana u slučaju smrti bliskog člana porodice.

Zaposleni ima pravo na kompenzaciju plate u iznosu utvrđenom kolektivnim ugovorom i ugovorom o zapošljavanju za odsustvo zarad brige o detetu. Pored toga, zaposleni ne može da okonča ugovor o zapošljavanju roditelja koji radi pola radnog vremena zbog brige oko deteta sa ozbiljnim invaliditetom, samohranom roditelju sa detetom do sedam godina starosti ili detetu sa ozbiljnim invaliditetom, ili sa osobom koja koristi bilo koje od navedenih prava. Takođe, odsustvo sa posla zarad brige o detetu i roditeljsko odsustvo ne može da dovede do okončanja ugovora o zapšljavanju.

Zaposlena žena sa detetom starijem od dve godine može da radi noću samo ako prihvati takav rad u pismenoj izjavi. Jedno od roditelja sa detetom koje ima ozbiljan invaliditet, kao i samohrani roditelj sa detetom mlađim od sedam godina, može da radi prekovremeno ili noću samo na osnovu pismene saglasnosti.

Pod ažuriranim Zakonom o radu, ako je detetu potrebna dodatna briga nakon isteka roditeljskog odsustva, zaposleni roditelj može da radi pola radnog ili puno radno vreme dok dete ne napuni tri godine. Roditelji sa usvojenom decom, staratelji ili hranitelji takođe imaju ovo pravo. Pored toga, roditelji, roditelji sa usvojenom decom, hranitelji ili staratelji deteta sa invaliditetom ili osoba sa ozbiljnim invaliditetom imaju pravo na rad pola ili puno radno vreme. Ovo radno vreme će se smatrati kao puno radno vreme u smislu prava zapošljavanja.

Za korišćenje ovog prava, zaposleni mora da podnese pismeni zahtev poslodavcu i državnom telu koje je odgovorno za probleme socijalne dobrobiti koji će regulisati proces za stupanje na snagu ovih prava. U toku ovog perioda, zaposleni ima pravo da povraćaj isplate, koja ne sme biti manja od povraćaja datog u toku privremene nemogućnosti za rad usled održavanja trudnoće.

Pored toga, važno je napomenuti da ako dete sa invaliditetom ili osoba sa ozbiljnim invaliditetom bude stavljena u socijalnu instituciju ili instituciju brige o detetu, pravo na rad za pola radnog vremena ili puno radno vreme ne može da se primeni.

Nadalje, pod ažuriranim Zakonom o radu, jedan od roditelja usvojenog deteta koje ima manje od osam godina ima pravo na jednu godinu odsustva sa posla zarad brige o detetu sa isplatom plate kao što je gore pomenuto. Slično tome, jedan od hranitelja deteta koje ima manje od osam godina ima pravo na jednu godinu odsustva sa posla zarad brige o detetu sa isplatom plate.

Izvor: §132-136 Zakona o radu, 2019

loading...
Loading...