PRISILNI RAD

This page was last updated on: 2024-03-02

Zabrana prisilnog i obaveznog rada

U skladu sa članom 63 Ustava Crne Gore iz 2007. godine, prisilni rad je zabranjen.

Sledeće se ne smatra prisilnim radom: rad koji je uobičajen kada se služi zatvorska kazna, lišenje slobode; izvršenje dužnosti vojne prirode ili dužnosti koje se zahtevaju umesto služenja vojnog roka; rad koji se traži usled krize ili nesreće koje ugrožavaju ljudske živote ili imovinu.

Sloboda da promenite posao i pravo da date otkaz

Zaposlenje može da se okonča napomenom o okončavanju od strane zaposlenog. Okončavanje ugovora o zapošljavanju takođe može da pokrene roditelj ili staratelj zaposlenog koji nije napuni 18 godina. Zaposleni treba da dostavi napomenu o okončavanju ugovora o zapošljavanju poslodavcu u pisanoj formi najmanje 15 dana pre dana navedenog kao dan okončanja zapošljavanja.

Izvor: §163-165 i 172 Zakona o radu, 2019

Nehumani radni uslovi

Zaposlenje punog radnog vremena ne sme biti duže od 40 sati nedeljno. Radno vreme zaposlenog može da traje izvan punog radnog vremena ako dođe do neočekivanog povećanja obima rada koji ne može da se ispuni putem adekvatne organizacije rada ili radnog rasporeda. Prekovremeni rad može da traje tokom perioda potrebnog da se eliminiše izvor usled kojeg je došlo do njega ali ne duže od 10 sati nedeljno.

Prekovremeni rad se koristi samo ako postoji neophodan razlog. Prosečno radno vreme ne prevazilazi više od 48 sati nedeljno i u roku od 4 meseca. Za ovaj primer, maksimalno nedeljno radno vreme ne sme da pređe više od 50 sati.

Izvor: §61, 64 i 98 Zakona o radu, 2019

loading...
Loading...